دیتا/ جوانه‌ها/ اشپلاق/ آرشیو

www.rahenejatdaily.com

این صفحه را برای دوستان خود بفرستید

چاپ صفحه

 

بيماری جرب (خارش) Scabies
(داکتر خانواده)
 

(شنبه، 1385/4/10 ـ 14:00)

بیماری جرب یا خارش، نوعی بیماری پوستی با شدت پراکندگی است که باعث آن نوعی انگل می‏باشد. این انگل اغلب در بین افراد فقیر و مسکن‏هایی که جمعیت آن زیاد است عمومیت دارد. این بیماری با کمترین تماس با بیمار می‏تواند به شخص دیگری سرایت کند، حتی اگر در وسائط نقلیه عمومی، شخصی در کنار فرد مبتلا بنشیند، ممکن است به بیماری مبتلا گردد.
نشانه آن تقریباً خارشی غیر قابل تحمل است و با گرما شدیدتر می‏شود، این خارش به طور معمول در قسمت داخلی مچ و پایین و در بین انگشتان در قسمت داخلی که مچ شروع می‏شود. با نگاه از نزدیک‏تر می‏توان شیارهای کوچکی را دید که انگل‏های ماده در داخل آن تخم‏ریزی کرده‏اند. خارش، کم و بیش وجود دارد و می‏تواند
التهاب محل جرب را بدتر کند به طوری که شیارها کنده شده و متلاطم می‏شوند و احتمال دارد که میکرب‏ها عفونی شوند و بیماری دیگری را به وجود بیاورند.
معالجه فوری، قبل از این که بیمار، عفونت را به شخص دیگری منتقل کند یکی از اصول و اقدام مهم است. در این مورد داکتر شستن لباس و وسائل بیمار را دستور می‏دهد اگر چه امکان دارد همه‏ی انگل‏ها در همان 24 یا 28 ساعت اولیه از بین بروند اما خارش آن ممکن است برای مدت 2 هفته ادامه پیدا کند.
درمان جرب:
علاوه بر دستورات داکتر اگر با محلول آب و زاج و گشنیز روی قسمت‏های عارضه جرب بمالید، برای بهبودی اثر خوبی دارد.

بازگشت به صفحه قبلی